Ole 2.bölüm

Merdivenlerden aşağıya indikten sonra, takım elbiseli altmış yaşlarında bir şef garsonun yanında duruyoruz. Son derece kibar. İsmimizi kayıt defterinden bir kez saha kontrol ettikten sonra, ceketinin önünü ilikleyip, hafifçe reverans yaptıktan sonra, bize sağ eli ile ilerleyeceğimiz yönü gösteriyor.

Küçük salon loş. Ayakta kimse yok. Hala dolmayı bekleyen masalar var. İnsanların fısıldayarak konuşmalarından anladığım kadarı ile, gösteriyi izlemeye sadece turistler gelmemiş, yerliler de var. Ortalarda koşturan garsonlar yok. Mekanın verdiği dinginlikle biz de, bizim için ayrılan sahne kenarındaki masamıza yerleşiyoruz. Sahneye bu kadar yakın olmak beni çok sevindirdi. Sanırım beş dakika kadar içerideki Endülüs renk ve çizgilerini taşıyan mekanı izlemekten hiç konuşmadık. Büyülü bir atmosfer.

28928662_1727127247350533_1224360285_o.jpg

Çok geçmeden yanımıza sessizce yaklaşan garson, bize menüleri uzattı. Kısa bir süre sonra da siparişimizi almak üzere yanımıza yeniden geldi. Gösteriyi arzu ederseniz, menüdeki tapas seçeneğini ya da seçmeniz için sunulmuş, üç farklı seçenekten oluşan menüden birini seçerek izleyebilirsiniz. Tapas’lı menü biraz daha ucuz. Yemekli, iki saat gösterinin fiyatı ise kişi başı 80 Euro.

28939306_1727127230683868_767459101_o

Masalar yavaş yavaş dolmaya başladığında, sahneye siyah gömlekli iri yapılı bir adam çıktı. Kel ve bıyıklı. Sandalyelerden birine oturdu. Onun sahneye girişi ile, ışıklar söndürüldü e biz nefesimizi tutarak beklemeye başladık. Salonda çıt çıkmıyordu. Ne konuşma, ne ayak sesi, ne çatal bıçak sesi. Gösterinin ilk onbeş dakikalık bölümünü izlerken o kadar kendimizden geçtik ki, yemeklerimizin servis edildiğini fark edemedik bile. Verilen kısa arada yemeğe başladığımızda, soğumuş olduklarını fark edince, çoktan servis edildiğini anladık.

Sahneye ilk çıkan adam, ispanyolca bir anons yaptıktan sonra; gösterinin klasik gitar sanatçısı, bizleri selamladıktan ve sandalyelerden birine oturdu. Salondaki alkış ve ıslıklardan anladığım kadarı ile, seyirciler arasında gösterinin müdavimleri de var.  Gitardan yavaş ve ritmik notalar duyulmaya başlandığında, siyah gömlekli adam şarkısını söylemeye başlıyor. Yanık bir sesi var. Telaşsız. Kendini ispat etmek, göstermek çabasında değil. Sanki arkadaşları ile eğlendiği bir gecede şarkı söyler gibi.

28939306_1727127230683868_767459101_o

Şarkı bitmeden sahneye gelen uzun boylu, kömür karası saçlı, zayıf kadın yavaş hareketlerle dans etmeye başlıyor. Yüzünde acı var. Yaşı genç değil. Yavaş yavaş hızlanmaya başlıyor. Bir ara nefes alabilmek için derin iç geçirdiğimi fark ettim. Enerjisi, zarif hareketleri, şarkının sözlerini anlamasak da, sözlerdeki acının yüzüne yansıması. Öyle kendinden geçmiş bir hali var ki.

Gösterisi bittiğinde dakikalarca alkışlandı. Ekip üç bayan, bir erkek dansçıdan oluşuyor. Her biri solo yaptıkları gibi, çift olarak ya da grup olarak da dans ettiler. Hepsi birbirinden başarılı. İşlerini aşkla yaptıkları her hallerinden belli.

Sonradan baş dansçı olduğunu anladığımız, sahneye ilk çıkan hanımefendiye dışarıda teşekkür etme şansım oldu. Son derece güleryüzlü ve mütevazi. “Yine gelin.” dedi gülerek. Ne kadar uzaklardan geldiğimizi söylediğimizde oldukça etkilendi. “O zaman biz size teşekkür ederiz,” dedi. “Bu kadar uzaklardan bizi izlemeye gelmişsiniz.”

Hayat boyu yaşayacağınız ender tecrübelerinden biri olacağının garantisini vererek, Madrid’e yolunuz düşerse, “Flamenko’nun Katedreali” ‘nde eşsiz bir gece geçirmenizi mutlaka tavsiye ederim.

Gösteriden çıkıp, gecenin karanlığında Madrid’in soğuk ve yağmurlu havası ile yüzleştiğimizde hiç etkilenmediğimizi söylemeliyim. Adete kanımız kaynıyordu. Bay David ile bir puba girerek birkaç bira yuvarladık. Geç saatlere kadar tek konuştuğumuz, iki saatlik bu mükemmel deneyimin ne kadar harika olduğu idi.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s